Vánoční výprava

Vážení rodiče,

blíží se nám termín Vánoční výpravy, která letos bude druhý prosincový víkend, tzn. 10. – 12. 12. Pojedeme do nám známé oblasti na Vysočině do Čachnova, abychom poznali toto místo i z druhého, tzn. zimního, pohledu.

Letošní výprava se ponese v duchu knížky Karla Maye Růže z Ernstthalu, ve které píše o poměrech na hranicích Rakouska-Uherska a sjednoceného Německa. Zkusíme si tudíž něco z práce pašeráků, kterým díky vysokému clu obchod jen vzkvétal (pokud nebyli chyceni).

Samozřejmě nebudou chybět typické vánoční prvky – zpívání koled, pečení cukroví, zdobení vánočního stromečku a nebude chybět ani výlet v sobotu dopoledne, abychom jenon nezaháleli v budově. A jak vůbec fungovalo placení v této době? Platidlem zde byli Šilinky a místo pěněženek se používaly kožené měšce (které si vyrobíme), v nichž se Šilinky uchovávaly. Doufám, že nás na tuto akci pojede co nejvíce, jelikož pak bude program o to zajímavější.

Na poslední listopadové schůzce (29. 11.) dostanou děti návratky na tuto akci. Příští schůzku (6. 12.) se budou dávat kompletní pokyny a my budeme potřebovat vědět, kdo jede. Je proto nutné vyplnit návratku a odevzdat ji na této schůzce nebo můžete využít NÁVRATKA.pdf