Ledová Praha 2014

Po třech letech jsme vyrazili objevovat naše hlavní město v rámci akce Ledová Praha, kterou spolupořádá Pionýr. Využili jsme pololetních prázdnin a vyrazili od Grandu už v 6:00. Cestu jsme si mohli zkrátit dospáním, nebo nějakým filmem v autobuse. Z Florence jsme Céčkem odjeli na Pankrác, naši výchozí stanici pro všechny cesty do města. U ní jsme totiž byli ubytováni ve škole na Horáčkově. Odložili jsme velké batohy a s těmi malými jsme se vydali zpět do metra. Naším prvním cílem byl Petřín. Ještě předtím jsme se zastavili u pomníku obětem komunismu a následně vyjeli lanovkou nahoru. Rozhodli jsme se navštívit pouze zrcadlový sál, ze kterého jsme odešli do muzea miniatur ve Strahovském klášteře a na Pražský hrad. Cestou jsme se zastavili na dětském hřišti (před miniaturami) a naobědvali se o Lorety (po nich). Někteří z nás u toho se zájmem pozorovali mnicha se zlatým kýblem. 🙂

 

Na hradě jsme viděli výměnu stráží, podívali se do katedrály a zlaté uličky a po starých zámeckých schodech se vydali na Malou Stranu, kde jsme byli objednaní na návštěvu Senátu. Společně s ním jsme poznali celý Valdštejnský palác, a také jsme při vstupu museli projít rámem, jako na letišti. Další zastávkou byla Havelská koruna, kde jsme měli druhý oběd. Po ní následovala procházka Malou Stranou se strašidly o pražských pověstech. Provázel nás mnich a cestou jsme narazili na čerta i vodníka. To už se setmělo a my jsme vyrazili na Prosek. Tam není nic jiného, než bobová dráha. Bylo tam volno a my jsme tak stihli otočit 4 jízdy. Poslední tečkou byl sv. Václav na stejnojmenném náměstí. A protože jsme byli unavení, odjeli jsme metrem do školy.

 

2. den jsme si odhlasovali návštěvu policejního muzea (na úkor botanické zahrady v Tróji). Tam jsme viděli například ukázku z činnosti zásahové jednotky, vyzkoušeli jsme si policejní výbavu, nebo jak se snímají otisky prstů. Po obědě, tentokrát polévce na Václavském náměstí, bylo naším cílem muzeum voskových figurín, kde jsme se podívali do tváří hercům, sportovcům nebo historickým osobnostem (de Gaulle, Masaryk,…).

 

Následoval přesun do školy. Využili jsme chvilku volna a začali si psát deníky. Před 17. hodinou jsme se navečeřeli a odjeli na koncert do kongresového centra. Večerem nás provázel Dalibor Gondík, se kterým jsme plnili 7 úkolů podle sedmi pionýrských ideálů – jsou to paměť, příroda, pravda, překonání, přátelství, poznání a pomoc. Koncert završili Hamleti. Nakonec jsme získali zlatý poklad (za správně splněné úkoly během koncertu) a po něm jsme se už pouze přesunuli do metra a z Vyšehradu dojeli zpět na Pankrác.

 

Poslední den jsme se chtěli podívat na pražské jezulátko, jehož kopii jsme viděli v policejním muzeu, ale bohužel kvůli mši jsme se k němu nedostali. Další zastávkou byla zeď Johna Lennona, kterou jsme den předtím navštívili i s mnichem (ten straší na Celetné ulici). Přes Karlův most jsme došli do muzea tohoto mostu a čekali na odjezd lodičky. Na té jsme propluli pražské Benátky a dozvěděli se spoustu zajímavých věcí, nejenom o Vltavě a Malé Straně. Po plavbě jsme si prohlédli muzeum mostu i s výstavou betlémů. Paní nám zde také řekla řadu zajímavých informací ke stavbě známého mostu. Naobědvali jsme se opět v Koruně, kde jsme si navíc dali i malý zákusek dle vlastního výběru. Ještě jsme se stihli podívat do Náprstkova muzea na výstavu k zámořským objevům. Dostali jsme "Pirátský deník" (na 2 A4), který jsme díky výstavě mohli vyplnit. A protože se čas nachýlil, museli jsme odjet do školy pro velké batohy. Část z nás bohužel šla z muzea dost pomalu, a tak se na Starém městě ztratila. Díky tomu jsme chytli nemalou sekeru a autobus na Florenci jsme stihli jen s malou rezervou. Rádi jsme se po 3 prochozených dnech usadili v sedadlech autobusu a odjeli zpět do Brna, na Moravu.