Brněnská muzejní noc 2013 + doplněná fotogalerie

Sešli jsme se v Lužánkách v počtu 8 a vydali se na Palubu, což je klubovna ZS „MORAVA“ na Pekárenské ulici. Paluba se nám hned zalíbila a to zejména spací patro, kde se většina z nás ubytovala. Po krátké relaxaci a svačině jsme se vydali do města. Jako první jsme si prohlédli Červený kostel a to ještě před zahájením, takže jsme tam byli jen my a pořadatelé. Zaujala nás např. ukázka modelů kostelů a křestní kaple. Odtud jsme se přesunuli do sídla Brněnské filharmonie Besedního domu, kde jsme si koupili náramky a prohlédli si prostory včetně kanceláře šéfdirigenta Aleksandara Markoviče. Vyslechli jsme také tři originální minikoncerty v hlavním sále, salónku a Hlaholně, kde zkouší Kantiléna. Zahráli nám např. Big Band ze Smetanky a Trubači ze Smetanky a dětský kvintet. To vše se zajímavým výkladem paní sekretářky ředitele a i paní ředitelky.

Tramvají z náměstí Svobody jsme odjeli na Cejl a po krátkém čekání a večeři jsme si prohlédli muzeum loutek v Divadle Radost a vyslechli zajímavý výklad paní Třešňákové o všech loutkách se kterými kdy hráli a shlédli i krátkou ukázku loutkového divadla z pohádky o Malence. Pěšky ulicí Bratislavskou jsme spěchali do Muzea romské kultury, abychom si poslechli alespoň závěr koncertu pěveckého sboru Čhavorenge. Bohužel jsme přišli již v okamžiku, kdy lidé ze sálu odcházeli a tedy pozdě. Byla tam i česká televize. To nás neodradilo a obsadili jsme dětský fotografický ateliér „Sýýýýýr“, kde si někteří z nás vyzkoušeli různé oblečky a fotili se. Také jsme si pořídili svítící náramky a s nimi si užili při posezení na zahradě muzea spoustu legrace.

V dobré náladě jsme se vydali pěšky ulicí Bratislavskou a kolem Zemanovy kavárny, kde byl v plném proudu maturitní večírek do Domu umění. Tady jsme doslova proběhli všechny sály. Zaujala nás zejména zajímavá netradiční výstava Baťova města a také Lyrická mezihra Zdeny Kolečkové. Přikoupili jsme také další svítící náramky a také svítící brýle a řádně se nasvítili na další cestu. Na Kobližné ulici posilněni zmrzlinou a dalšími dobrotami jsem krátce nakoukli do Mahenovy knihovny na konec vystoupení břišní tanečnice a kousek hry o Baťovi a potkali Šárku s maminkou. V paláci Šlechtičen jsme si prošli výstavu o Cyrilu a Metodějovi a společně nás vyfotila maminka Šárky. Jenom na chvilku jsme sestoupili do galerie Hadivadla a prolétli výstavu Neobyčejný svět aneb cesta za hranici barev. Po Radnické ulici jsme koukli na příšernou frontu k výstupu na věž Staré Radnice a na Zelňáku nakoukli do Dietrichsteinského paláce na prezentaci modelů lodí, letadel, ponorek a tanků z Bitvy Midway / foyer.

Již notně vyčerpáni množstvím lidí a blížící se půlnocí a ruchem jsme se rozhodli vydat se na Špilberk. Podařilo se nám dostat na rozhlednu v nárožní věžici po 103 schodech a vychutnat si pohled na noční Brno, projít královskou kapli, dát si krátký rozchod po jarmarku s historickým zbožím a řemesly a občerstvením. Shlédli jsme také závěr velmi efektního vystoupení středověké dudácké kapely z Maďarska Hollóének Hungarica. No a pak již následovalo krásné vystoupení skupiny REX a hostů Ohňová show – Zkrocení ohně, kterou jsme shlédli netradičně z pohledu za pódiem pro ohromné množství lidí, ale i tak to bylo perfektní a krásné zakončení.

Po cestě na Palubu jsme si ještě dali pizzu a za sebe mohu říci, že jsme si po několika letech opravdu brněnskou muzejní noc zase užili.