Proměňujeme malé talenty ve velké osobnosti!
Náš oddíl se jmenuje Kulturní historie a pocházíme ze samotného středu Brna. Posláním našeho oddílu je vytvářet pro děti prostředí, kde se učí respektu k přírodě, kultuře, kamarádům i sobě samým. Podporujeme jejich samostatnost a pomáháme jim objevovat nové možnosti. Věříme, že jim tyto zkušenosti budou cenným průvodcem na jejich životní cestě. Často vyrážíme do přírody nebo objevujeme různá kulturní dědictví, a to vždy v partě přátel a kamarádů.
Naše činnost se zaměřuje na turistiku, pobyt v přírodě i ve městě, tábornictví, sportovní hry a vodáctví. Kromě toho se věnujeme také zpívání, rukodělné a řemeslné výrobě, cyklovýletům, návštěvám muzei, horolezectví, lyžování, a dalším aktivitám.
Setkáváme se na pravidelných pondělních schůzkách , jednodenních výletech, víkendových výpravách a samozřejmě na letní stanové, či pochodové expedici.
Snažíme se za pomoci různých zkoušek, které nazýváme minima, naučit členy zábavnou formou různé dovednosti a prohloubit jejich všeobecné znalosti.
Historie oddílu
Po skončení tábora v Prudké u Doubravníku se účastníci po prázdninách znovu sešli a rozhodli pokračovat v obdobném programu. 7. listopadu 1953 založili Zeměpisnou společnost „Po cestách vlastní“, a náš oddíl vznikl v roce 1954 pod vedením Prof. Ing. arch. Mojmíra Kyselky. Naší základnou se stala klubovna v Domě dětí a mládeže v Lužánkách.
V roce 1959 odchází zakladatel skupiny Zeměpisná Společnost Ivan Šráček a s ním i většina starších členů a předpokládalo se tak ukončení činnosti. Později téhož roku však byla po vzájemné domluvě některých starších členů společnosti její činnost obnovena – vedení ZS se ujal tehdy 16letý Jiří Bartoň. Po něm po dvou letech převzal společnost Vít Fridrich, jemuž se v roce 1964 podařilo dát dohromady nový kolektiv dětí a vedoucích
Zkraje roku 1968, 1. ledna, se Zeměpisná společnost stává samostatnou pionýrskou skupinou. Na podzim roku 1968 zasadila Zeměpisná společnost v lužáneckém parku u Domu Pionýrů k 50. výročí založení republiky svou 1. Lípu Svobody
8. Května 1971 došlo k rozdělení na tři skupiny – Zeměpisná společnost „PCV”, Morava a obzor. Obzor v roce 1982 zaniká.
V roce 1983 zemřel zakladatel společnosti Ivan Šráček, který již ale delší dobu v ZS nepůsobil.
Po Sametové revoluci, v roce 1990, vstoupily zeměpisné oddíly do Sdružení pionýrských tábornických oddílů (SPTO) Brno.
2003 byla také zasazena 2. Lípa ZS, tentokrát k jejímu výročí půlstoletí existence.
Symbolika
Jako každý pionýrský oddíl máme i my své symboly, které vychází z našich tradic a dělají to, čím jsme.
Kroj
Nejvýraznějším symbolem našeho oddílu je kroj, který nosíme na cestách a při důležitých akcích naší pionýrské skupiny. Součástí kroje je také náš modrý šátek, na kterém mají členové po splnění hodnosti „Vlastivědec“ Moravskou orlici. Na levém rameni nosíme domovku se znakem naší skupiny. Na levé části hrudi máme označení hodnosti člena – starší děti mívají hodnost „Cestovatel“, instruktoři mohou mít hodnost „Vlastivědec“, „Lektor“ nebo „Vedoucí“. Tyto hodnosti získávají členové na základě splnění bodů minim. Na hrudi také nosíme znak PTO, který má tři barevné varianty: děti mají zlatý, instruktoři stříbrný a náčelníci (vedoucí oddílu) bronzový. Na límci mají členové rady speciální označení.
Znak
Znakem našeho oddílu je Valašská chaloupka v bílém poli, lemována tmavě modrou barvou, která je barvou našeho oddílu.
Pozdrav
Náš pozdrav je napjatá pravá ruka před čelem.
Heslo
Naším heslem je: „Po cestách vlasti, nahoru i dolů,“ a odpovědí je: „Vždy půjdeme spolu.“
Slib
Každý nový člen, který splní nováčkovskou zkoušku, skládá slib, který zní:
„Slibuji, že budu dobrým členem 26. PTO Kulturní historie a dobrým kamarádem všem zeesakům.“
Všechny symboly a tradice máme více popsané v našich stanovách, ve kterých najdete i všechny minima do hodnosti vlastivědce.
Pionýr
Je demokratické, dobrovolné, samostatné a nezávislé sdružení dětí, mládeže a dospělých. Vede své členy k aktivnímu občanství a kladným morálním hodnotám. Hlásí se k Úmluvě o právech dítěte a k zásadám Listiny práv a svobod.
Pionýr působí v celé ČR, Naše oddíly a kluby nabízejí činnost dívkám i chlapcům na více než 600 místech po celé republice. Velká část aktivit Pionýra je otevřená veřejnosti.
ANO o pionýru:
- Poskytujeme dětem příležitost vyzkoušet si různé životní situace „nanečisto“.
- Rozvíjíme jejich osobnost prostřednictvím her a zábavy.
- Zajišťujeme kvalifikovanou přípravu a vzdělávání vedoucích s akreditací MŠMT.
- Nabízíme prostor pro činnost mládeže i po skončení základní školy.
- Učíme děti tradičním hodnotám evropské civilizace, bez ohledu na ideologie a náboženství.
- Od roku 1990 procházíme pravidelnými supervizemi od rodičů a státních orgánů a jsme uznáni jako „Státem uznaná organizace pro práci s dětmi a mládeží“.
NE o pionýru:
- Nezanikli jsme v roce 1990.
- Nejsme zaměřeni na politickou ideologii.
- Nejsme součástí školského systému.
- Nepatříme pod domy dětí a mládeže.
- Nejsme výběrovou organizací.
- Nepracuji pouze s dětmi ve věku 6–15 let.
- Nezaměřujeme se pouze na letní tábory.
PTO
Sdružení pionýrských tábornických oddílů
je dobrovolné zájmové seskupení pionýrských oddílů z Brna, kteří se v průběhu roku schází na různých akcích a nebo proti sobě soutěži v různých tábornických dovednostech. K tomu jim od roku 1993 slouží již tradiční soutěž Zelená liga, kdy se prvních 7 nejlepších oddílu stanou součástí štábu a následující rok se úzce podílí na tvorbě činnosti PTO.
Pokud máte zájem
Přijímáme nové členy od 5 let.
Vaše dítě si může naší činnost vyzkoušet na vlastní kůži, stačí aby nezávazně přišlo na naši schůzku a pak se rozhodnete zda pokračovat.